Evet başkaldırı.Neye? Ikiyüz yıldır dünyada yerel kültürler üzerinde yaratılan psikolojik ve sosyal baskılara bir başkaldırı. En genel tanımıyla kültür, dünyanın her tarafında ´ayrıntı´ ile ifade olunabilir. Oysa bugünkü dünya yerel şiveler, yerel giysiler, yerel yapılar ve yerel yaşamları ikinci sınıf sayan bir dünya. Her şeyi fabrikasyona çeviren, ayrıntıları yok eden bir dünya. Bu ise ayni zamanda ikinci bir paradoks. Çünkü sanat kavram olarak varlığını yaratıcılığa, farklı ve öncü olmaya borçlu. Yerelden evrensele, toprakların ait olduğu Hitit, Roma, Selçuklu kültürlerinden hareketle yeni evrensel arayışlara öncülük edecek bir alan yaratmak, topluca bir başlangıç yapmak…
Evrensel hedef bu. Mehmet Taşdiken Sonsuz şükran Köyü kurucusu |